so 31. 8. 2024 12:30 @ Řečkovice, MSŽL U 14, 5. kolo

Zbrojovka Brno : 1.FC Viktorie Přerov 4:1 (3:0)

Branka: Vrba

Sestava: Pivoda - Losert, Janík, Jedlička, Křepelka - Kováč, Maňák - Masařík, Vyhňák, Pospíšil - Mikulík

Střídání: Vrba, Zatloukal, Streda, Tomeček, Kohn, Suchánek, Pánek

Po debaklu od Frýdku Místku nás čekal soupeř z nejtěžších. Spolu s Baníkem Ostrava patří Zbrojovka Brno ke dvou nejlepším celkům na Moravě v této kategorii. Čekali jsme tedy to nejhorší. Opak byl pravdou. Kluci tentokrát zápas zvládli na jedničku a i když jsme prohráli, bylo to s hlavou nahoře. A pokud budeme předvádět to, co ve druhé půli, můžeme být na sebe hrdí.

Začátek utkání byl ve znamení opatrné hry. Prvních deset minut bylo vyrovnaných a hrálo se spíše mezi oběma šestnáctkami. Ve 2´ krásně přenesl hru Kováč na druhou stranu, Pospíšil zatáhl míč do vápna a přihrál Maňákovi. Jeho střela byla bohužel sražená na roh. Obdobná situace se odehrála i v 6´. Tentokrát ovšem před naší svatyní. I tady to skončilo rohovým kopem, který jsme přežili. Ve 12´ už bylo hůř. Rozhodčí neodmával jasný ofsajd, hra pokračovala dál naší zřejmě výhodou, při které jsme přišli o balón, centr do vápna našel zcela volného hráče a prohrávali jsme 1:0. Tohle jsem úplně nepobral.

Chápu, že dnes je trend situace dohrávat, ale ofsajd je ofsajd a dopísknout se měl. V 18´jsem to už nevydržel a na rozhodčí jsem musel zařvat. Opět puštění ofsajd do dohrání, které skončilo faulem ve vápně a kdybych se neozval, kopala by se proti nám penalta. Opět se ptám proč? Dlužno však říct, že od obdržené branky byli domácí lepší. Nám vázla přechodová fáze a směrem dopředu to bylo špatné. Víceméně jsme jen poctivě bránili, ovšem dobře. Útoky soupeře většinou končili v ofsajdové pasti. Ta vždy zaklapla včas. Ve 22´ jsme si špatně rozebrali hráče, stopeři se rozestoupili a uprostřed vyplaval útočník domácích hlídaných Stredou. Ten na něj nestačil a tváří v tvář Pivodovi zvýšil na 2:0.

Tohle jde za mnou. Špatně jsem si vyhodnotil post pro Dana Stredu, měl hrát spíš víc nahoře, ale stalo se. Jenže než jsem na to stihl zareagovat, přišla ve 26´ branka na 3:0 přes stejného hráče. Rychle jsme prostřídali a do konce poločasu jsme vzadu byli opět bezchybní. Chlapcům i Danovi jsem se o přestávce omluvil, tohle byla prostě moje chyba a je třeba si to přiznat a říct to klukům na rovinu. Nebýt toho, prohrávali bychom možná pouze 1:0.

Jestliže jsme hráče za první poločas chválili, za ten druhý si zaslouží jen superlativy. Začali jsme sice zaváháním Suchánka, po kterém se soupeř dostal do šance. První střelu však kryl Pivoda a dorážka mířila naštěstí vedle. Jinak se hrálo daleko od naší brány a postupně jsme se více a více dostávali do šancí. Nejdříve zahrozil Masařík průnikem, ale finální fáze mu nevyšla. Poté v 59´ se do šance dostala dvojice Masařík, Vyhňák a po faulu na druhého jmenovaného jsme dostali výhodu trestného kopu. Ten Maňák bohužel poslal mimo bránu.

Posledních dvacet minut už bylo v naší režii. Domácím jako by došel dech. V 64´ jsme po faulu na Vrbu zahrávali další trestňák. Tentokrát to bylo až od půlky. Balón propadl k domácímu gólmanovi, toho dojel Tomeček a zbrzdil odkop tak, že míč dopadl na kraj vápna před Vrbu. Rychlá klička doprava a střela si našla cíl, 3:1. Čtyři minuty poté založil Vrba ze středu hřiště další akci, po levé straně zatáhl balón do vápna Zatloukal, přihrál Tomečkovi, tomu ale střela nesedla a minula bránu. Škoda, tohle si zasloužilo gól. v 74´ opět aktivní Zatloukal zavezl míč do vápna, znovu našel Tomečka, první střelu kryl gólman a dorážka šla do boční sítě. Kluci z Brna v této fázi nevěděli kam dřív skočit. Poslední akce přišla po našem obranném rohu. Odvrácený míč se dostal k Tomečkovi, jeho rychlý protiútok podpořil Kováč a šli jsme dva na jednoho. I tuto situaci jsme však vyřešili špatně. Přihrávka na Kováče šla už do ofsajdu a tak poslední slovo měli domácí. K odraženému míči se vápně dostal hráč soupeře a obalovačkou na zadní stanovil konečné skóre na 4:1.

Co k tomu říci? Nebe a dudy, tak jsme jmenuje starý český film a stejně by se dal porovnat náš výkon s Frýdkem a dnes. Dnes to byl úplně jiný tým. Měli jsme pohyb, chuť a vzadu jsme hráli takřka bez chyb. Ještě je třeba zapracovat na přechodové fázi, předfinální a té finální. Všechno nejde hned. Dnes tam ale všichni nechali srdíčko a byl to výborný týmový výkon. Těžko se někdo chválí zvlášť. Jedno jméno bych však zmínil. Adam Pivoda. Takhle si představuju hru a výkon gólmana v ligové U14. Hrál hodně nahoře, sbíral soupeři průnikové přihrávky i propadlé míče za obranu a byl tak základním kamenem dobrého výkonu celé obrany.

Pokud takto budeme pokračovat dál, budeme jen spokojení. Snad to nebyla jen nějaká náhoda. Raději bych byli, kdyby tou náhodou bylo utkání s Frýdkem. V týdnu nás čeká těžký dvojzápas, Zlín a Sigma. Bude to pro nás hodně těžká zkouška a my v ní budeme chtít uspět. Za dnešek ještě jednou všem moc velké díky a samozřejmě i těm, co hráli za U15.