Výsledky - hodnocení

1. 18.08. 15:00 1. FCV U15 - UNIČOV U15 1:8 (0:5)
Góly HYNEK

Sestava: Marák - Hlaváč, Sovik, Pavelka, Bráblík- Hynek - Koller (46' Řezníček), Pistovčák, Grégr, Jano - Chlum (60' Vojtášek M.)

V prvním mistrovském utkání jsme narazili na jeden z nejlepších týmů loňské sezóny, jemuž se ještě podařilo vyšperkovat sestavu o čtyři nové hráče. Věděli jsme, že to bude velmi těžký soupeř a tím víc mrzí absence tři našich hráčů. Kádr jsme tak doplnili o kluky z U14. Rozdíl v kvalitě obou týmů byl bohužel markantní. Ten byl ovšem i mezi arbitri, nikdy si nijak nestěžuji, ale dnes nás to stálo dvě, možná i tři obdržené branky. Tím ovšem nijak nesnižuji kvalitu soupeře, nebýt Michala Maráka v naší bráně, mohlo to dopadnout daleko hůř.

Začátek prvního poločasu bylo spíš takové oťukávání. Hrálo se především uprostřed hřiště a oba týmy zdobila hlavně nepřesnost. Tento stav vydržel asi deset minut. Špatně vyřešená rozehrávka od naší brány, zcela rozestoupená obrana a vedoucí branka hostí byla na scéně. Aby toho nebylo málo, přišlo hned za minutu něco podobného. Špatné postavení obránců při autovém vhazování a další situace, kdy byl náš gólman sám na utočícího hráče, 0:2. To už byla moje srdeční soustava vystavena opět velkému náporu. Děláme školácké individuální chyby a nezvládáme to ani po taktické stránce. Soupeř hrál jednoduše. Nákop míče za obranu a sprint rychlostně vybavených hráčů za míčem. Když už se nám začalo dařit zachytávat tyto náběhy, přišel první kiks pána v černém. Asi bylo důležitější si upravit stulpny, než sledovat hru a tak třetí branka přišla z jasného ofsajdu. Pět minut nato přišel rohový kop a z něj už i trochu smolná branka. Náběh na první tyč a prodloužení míče mezi oběma našimi stopery tak, že skončil na zadní tyči v šibenici. Když se daří, tak se daří. Poslední gól první půle měli v rukou opět arbitři. Jasně signalizovaný ofsajd byl, v době, kdy se míč dostal mezi naše stopery, odvolán a samotnému útočníkovi tak nezbylo nic jiného, než dokonat dílo zkázy prvního poločasu, 0:5. Novinku, v podobě žluté karty pro trenéra, jsem nedostal zřejmě jen v rámci kompenzace.

O přestávce jsme si toho měli opravdu co říct. Podle výsledku druhého poločasu by se zdálo, že moje slova padla na úrodnou půdu, ale nebýt gólmana, dopadlo by to uplně stejně, ne-li hůř. Už po šesti minutách prohrál náš pravý bek souboj s rychlonožkou soupeře a byl z toho šestý gól. Za dalších pět minut obdobná situace na levé straně, centr před bránu a nešťastná vlastní branka. Dalších dvacet minut to bylo takové one man show našeho gólmana. Zlikvidoval vše, co jsme hostím dovolili. Skvělé. Bohužel, další sporný ofsajd a bylo to 0:8. Jen pořád nechápu, proč tyto situace prostě nedohrajeme a vystolicujeme se na to. Já být gólman, dal bych vám všem po paštěkách. Nic na našem hrozném výkonu už nezměnil ani čestný a první zápis do střelecké listiny. Jano prokličkoval půl hřiště a v době, kdy jsem si už u lajny nadával do vousů, které nemám, vyslal krásnou průnikovou přihrávku na Hynka a ten nádhernou střelou poslal míč do sítě hostí. Konečný stav zápasu tedy 1:8.

Už tak je ten komentář dlouhý a kdybych měl popsat vše, co děláme špatně, byl by z toho román. Spousty individuálních chyb, ale hrůzných, nezvládnutá součinnost obranné čtveřice, taktická nevyzrálost, vepředu nedostupování hráčů, záloha nepomáhá bránit, všude jsme pozdě, strašná spousta pokažených přihrávek, zbytečné ztráty, nedůraz v osobních soubojích a tak bych mohl pokračovat dál. Abych nebyl jen kritický, Hlaváč zvládl post pravého beka vcelku dobře, líbil se mi Hynek na kraji zálohy, ostatní hráči měli taky světlé momenty, ale bylo jich málo. Zřejmě je čas, v klidu si to rozebrat a možná překopat všechny posty do té podoby, která se mi bude líbit a hlavně bude fungovat. Jedno jediné místo je zatím jisté, Míša Marák v bráně. Na gólmana si dnes opravdu stěžovat nemůžete, spíš jste mu měli poděkovat.

Břetislav Holouš

PU 14.08. 09:30 STARÉ MĚSTO - 1. FCV U15 3:2 (2:1)
Góly ŠERÁNEK, PISTOVČÁK

Sestava: Marák - Ondruška, Sovík, Pavelka, Bráblík - Hořín - Hlaváč, Pistovčák, Hynek, Jano - Šeránek

Poslední přípravné utkání jsme odehráli ve Valašském Meziříčí proti soupeři z KP Zlínského kraje. Jiskra Staré Město loni skončila na 6.místě. Ke cti ji slouží, že soutěž odehrála s kluky ročníku 2005 a 2006 v soutěži, kde dorazový ročník byly 2004.

Úvodních dvacet minut jsme tradičně prospali. Špatný pohyb, z toho pramenící nekvalitní mezihra a to byla voda na mlýn dobře hrajícím domácím. Opět spousta ztrát na půlce a můžeme si to říkat před zápasem jak chceme. První gól sice padl z jasného ofsajdu, ale nemůžeme řvát ofsajd a přestat hrát. Krajní obránci hráli hodně ve špatném postavení a štít neplnil to, co by měl. Naštěstí se to v posledních patnácti minutách mírně zlepšilo a pramenily z toho obě naše branky. Ta první přišla po spolupráci pravé strany, Pistovčáka s Hlaváčem, jenž našel před brankou volného Šeránka a ten se nemýlil. Druhý gól padl z levé strany, kdy Pavelka vysunul Jana a ten odcentroval do vápna, kde si míč našel Pistovčák. Vedení 2:1 bylo jen slabou náplastí na na naší špatnou hru z úvodu.

Do druhého poločasu jsme se měli poučit z chyb toho prvního, ale nestalo se. Opět jsme nebyli kvalitní na míči a bez pohybu. Ztracený míč na půlce, špatně zahraný ofsajd a bylo vyrovnáno. Pak přišla slabší chvilka, jinak dobře chytajícího Maráka a opět jsme prohrávali. Od té doby už jsme ovšem byli lepším týmem, hlavně po kondiční stránce. Jenže co je to platné, když stejně jako v první půli spálíme i tu nejvyloženějsí šanci. Chybí nám klid a přesnost a hlavně kvalita v práci s míčem. Nedokážeme přenést hru a stále se plácáme na metru jako přípravky. Druhý poločas byl sice z naší strany lepší, ale bohužel hodně jalový. A střel na bránu že střední vzdálenosti bylo jako šafránu. Když už to někdo vezme na sebe, chybí buď razance nebo přesnost.

Prohra 3:2 asi nebyla zasloužená, ale na druhou stranu, se vší úctou k soupeři, tento zápas jsme nejen měli vyhrát, ale i odehrát mnohem lépe. Zvládli jsme ho opravdu jen kondičně, nebyl totiž kdo by střídal.

Klasika českého filmu má hlášku "dávám bolševikovi rok, dva" , pokud mě budete vy takto stresovat, dávám si čas do vánoc. Takže letos už asi nezaseju a prodám raději i tu kravku. Tohle se na té lajně prostě nedá vydržet pořád. Ta moje hercna má taky svoje limity a s vámi je překračuje, jako záření v Černobylu běžný rentgen. Je čas se probudit, v neděli máme první mistrák.

PU 12.08. 18:15 1. FCV U15 - VYŠKOV U15 0:8 (0:3)
Góly

Sestava: Vojtášek O. - Hořín, Vávra, Pavelka, Bráblík - Sovík - Hlaváč, Pistovčák, Hynek, Jano - Ondruška. Střídání: Šeránek a Vojtášek M.

Druhé přípravné utkání jsme odehráli proti loňskému vítězi jižní skupiny U14, MFK Vyškov. Již na první pohled bylo jasné, že to bude spíše o tom, jak dlouho dokážeme urostlým chasníkům z Vyškova vzdorovat. Výšková převaha byla jasná, minimálně sedm hráčů hostí mělo přes 180 cm.

Již od začátku nás opět trápily stejné problémy, jako proti Kroměříži. Mezihra a nějaká kloudná kombinace. Více jak tři dobré přihrávky byl obrovský problém. Přesto i tak jsme se bránili statečně, než přišel zbytečný kiks v přechodové fázi a bylo to 0:1. Druhou branku jsme dostali po nedůrazném osobním bránění v malém vápně a třetí byla úplně zbytečná. Podělila se o ni celá pravá strana. Dopředu, opět díky velké nekvalitě v přechodové fázi, to bylo hodně hluché. Jedná střela na bránu je opravdu velmi málo.

Ve druhé půli jsem začal točit sestavou, ale bylo to ještě horší. Čtvrtá branka opět nedůraz a šťastná teč před gólmanem. Pod pátý gól se podepsala celá obrana a šestý padl, po zbytečnému faulu vedle šestnáctky, z trestného kopu. Sedmý zásah přidali hosté z další standartní situace. Tentokrát to byl rohový kop a na náběh stopera jsem reagoval asi jen já. Poslední, osmá branka už byla jen velká laxnost a smíření s osudem. Konečný rezultát 0:8.

Ano, soupeř byl urostlý ve všech řadách, ale pokud budeme po většinu utkání praktikovat walking fotbal, nemáme šanci ani proti Sněhurce a jejím trpaslíkům. Když se nám povedlo pár kloudných přihrávek, dalo se hrát. Pokud jsme dobře a v dostatečném počtu napadali soupeře již při rozehrávce, dostali jsme je i do problémů, ale bohužel, těchto situací bylo jako šafránu. Je škoda, že ne všichni hráči zatím chápou, že základním pohybem fotbalisty je běh. Máme opravdu hodně co zlepšovat a nepomůže nám v tom nikdo. Je to pouze o nás.

PU 10.08. 16:00 1. FCV U15 - KROMĚŘÍŽ U15 0:7 (0:5)
Góly

Sestava: Marák (41' Vojtášek) - Bartlová, Sovík, Pavelka, Bráblík- Malenda - Hlaváč, Pistovčák, Hynek, Jano - Grégr. Střídání: Chlum a Jakubec

První přípravné utkání jsme odehráli v rámci soustředění v Čekyni. Soupeřem nám byli kluci z Kroměříže. Hrálo se podle nového formátu 2x 40 minut, jen střídání jsme upravili hokejovým způsobem. Vzhledem k tomu, že jsme šli do zápasu z plné přípravy, tak cíl byl jednoznačný, vydržet běhat naplno celých 80 minut.

Prvních deset minut to byla vyrovnaná hra a měli jsme tam i dobré věci. Bohužel jsme po hrubé chybě dostali lacinou branku a už jsme se vezli. Nedá se říct, že bychom na hřišti nenechali vše, ale mezihra a přechodová fáze byly hodně špatné. Tolik zbytečných ztrát v jednom utkání jsem ještě neviděl. Z našich ztrát pramenily chyby a tím i zbytečné branky. Poločas skončil 0:5.

Druhá půle byla podobná té první. Dopředu nic moc, jen vzadu už jsme nedělali zbytečně kiksy a i díky tomu padlo méně branek. Bohužel ofenzivní složka hry byla dnes hodně špatná a proto jsme ani ve druhé půli nevstřelili žádný gól.

Žádný zázrak jsem nečekal, ale takto to dopadnout nemuselo. Kondičně jsme zvládli, herně už to bylo horší. No, je to první utkání a snad už to příště bude lepší i když Vyškov bude, dle trenéra hostí, těžší oříšek i vzhledem k jejich způsobu hry. Nechám se překvapit.